Reçel Yapmak İsteyenler Dikkat

İyi Bir Reçelin Püf Noktaları

Biz ev kadınları reçel yaparken taze meyveler kullanmaya her zaman daha çok önem veririz bunun dışında yapılan reçeli iyi kaynatmak için saatlerimi vererek ocağın başında bekleriz.Fakat çıkan sorunlar ve verilen ölçülere tamamen uymak için tarife en az 10 kere göz gezdirir en sonunda gerçekten muhteşem bir reçel elde ederiz.Fakat bunları yaparken dikkat etmemiz gereken önemli şeylerde vardır mesela. Kavanozların temiz olduğundan emin olmak ve kapaklarını sıkıca kapatmak, kavanozları serin ve güneş almayan ortamlarda saklamak iyi ve dayanıklı reçel yapmak için gerekenlerin başında gelir.

Yaptığımız Reçellerin Bozulup Küflenmesini Nasıl Önleniriz?

Reçeller farklı sebeplerden dolayı küflenebilir ya da bozulabilir. Bu sebeplerin başında limon ve şeker azlığı gelir. Limonu ve şekeri az gelen reçeller zamanla küflenmeye başlayabilir..

Ayrıca yaptığınız reçeli koyduğunuz kavanozunun kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Çünkü hava alan kavanozlar küflenmeye neden olabilir.

Küflenmeyi engellemek için yaptığımız reçeli henüz sıcakken kavanozlara koyun ve kavanozun kapağını iyice kapatın. Üzerini bez ile güzelce kapatarak soğumaya bırakabilirsiniz.

hatunzade