Sabahları Bir Tutam Maydanoz Tüketmenin Faydaları

Günde yiyeceğiniz 1 tutam maydanozun faydası nedir?

Her sabah kahvaltı yaparken bir tutam maydanoz yiyerek, vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri büyük oranda karşılayabilirsiniz, vücut maydanozun tüm faydalarından en iyi şekilde yararlanabilecektir.

Bir tutam maydanozun vücuda çok önemli faydası var

Mevsim değişikliği yaşadığımız bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaktır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayarak bağışıklık sistemine çok büyük destek olur. Ayrıca bağışıklık sistemine yarar sağlayan diğer bir vitamin olan A vitamini de maydanoz da oldukça bol şekilde bulunur.

Maydanoz anti-kanserojendir. Maydanozun poliasetilen, coumarin, flavonoid, monuterpen gibi biyolojik aktif bileşenleri içerir. Ayrıca Beta karoten ve C vitamini de içermesi kanserden korunmayı sağlar.

Maydanoz kalp sağlığını da korur

Homosistein kanda ölçülen bir tür aminoasittir. Bu aminoasidin yüksek olması vücut kan damarlarını tehdit ederek kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Maydanozda bolca bulunan B9 vitamini fazla homosisteini zararsız molekül haline dönüştürmeyi sağlıyor. Düzenli olarak maydanoz tüketildiğinde kalp krizi, inme ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski azalı

hatunzade

YORUM YAZIN