Sahte Güneş Gözlükleri Görme Sorunları Yaratıyor

Orjinline göre daha ucuz olduğu için tercih edilen sahte güneş gözlükleri,  göz sağlığı açısından büyük tehlike yaratıyor.

Sahte güneş gözlükleri konusunda önemli uyarılarda bululan Özel Esentepe Hastanesi Göz Hastalıkları böümünden Operatör Doktor Hasan Vatansever, görme fonksiyonunun sağlıklı şekilde kalabilmesi için güneş gözlüğü kullanımının zorunlu olduğunu ve vatandaşların bu konuda çok dikkatli ve seçici olmaları gerektiğini vurguladı. Vatansever, göz için uygun olan güneş gözlüğü seçiminin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, ozon tabakasındaki delinme ve küresel ısınma sonucunda artık güneş ışınlarının çok daha fazla zarar verdiğini söyledi. Bu nedenle her yaşta güneş gözlüğü kullanılmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti.

Dışarıda Çalışan Kişiler Dikkatli Olmalı

Beyaz tenlilerin ve ailesinde sarı nokta hastalığı olanların güneş ışınlarının zararlı etkilerine daha fazla maruz kaldığını ifade eden Doktor Vatansever, gün boyunca dışarıda çalışan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Operatör Doktor Vatansever, güneşten gelen zararlı ışınların gözün arkasında yer alan görme fonksiyonunu sağlayan sebepler üzerinde zararlı etkiler yaratabileceğini dikkat çekerek, özellikle uzun vadede güneşin katarakt nedeni olduğunu dile getirdi. Güneş gözlüğü kullanımının erken yaşlardan itibaren başlamasının katarakt gelişimine önlemekte önemli rol oynadığına dikkat çeken Vatansever, sarı nokta hastalığı olarak da bilinen ileri yaşlarda görme bozukluğu ile sonuçlanan hastalığa zemin hazırlamak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini vurguladı.

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat

Güneş gözlüğü seçiminin de bu konuda çok önemli olduğunu söyleyen Vatansever, mutlaka ultraviyole yüzde yüz filtre eden, kaliteli güneş gözlükleri alınması gerektiğini dile getirdi. Özellikle dışarıda çok fazla vakit geçirenlerin göze çok fazla ışık aldığını belirten Vatansever, polerize güneş gözlüklerinin yerden yansıyan ışığı süzdüğünü, adeta bir panjur görevi görerek sadece göze gelmesi gereken ışınlara izin verdiğini ifade etti. Doğru güneş gözlüğü seçiminin çok önemli olduğunu belirten Vatansever, güneş gözlüğü alırken sertifikalı (CE) olmasına dikkat etmek gerektiğini ve sahte güneş gözlüklerinden kesinlikle alınmamasını söyledi.

Ömer Faruk Buz