En Sağlıklı 10 Meyve

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir televizyon programında sağlığa iyi gelen 10 meyveden bahsetti. İşte Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bahsettiği “En sağlıklı 10 meyve’nin” detayları;

En Sağlıklı 10 Meyve

Saraçoğlu’nun Listesindeki İlk Meyve Avokado!

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu konuşmasında avokado hakkında “Avokadoyu dış kabuğundan hafif hafif yoklayın şeftali gibi yumuşadığı zaman ince kahverengi kabuğunu soyacaksınız, hatta kabuğu atmadan yüzünüze sürerek cildinizi nemlendirebilirsiniz. Avokadoyu kanser hastaları kemoterapi ve radyoterapiye giren kanser hastaları her gün rahatlıkta kullanabilirler hastalıklarına çok iyi gelecektir.” Dedi.

Listedeki İkinci Meyve Nar

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu listenin ikinci sırasına Nar meyvesini koydu Saraçoğlu “Nar kabuklarını çöpe atmayın kurutun 2 adet 1 lira büyüklüğünde alın ve bir bardak suda 5-10 dakika güzelce kaynatın sizi grip salgınlarından koruyacaktır.”

Armut

Saraçoğlu Armut meyvesi hakkında “Kalbinizi güçlendirmek istiyorsanız en iyi meyve Armutdur. Ben pazara girdiğim zaman meyvenin çürük olanını tercih ederim çünkü daha sağlıklı oluyor, bazı kadınlar ufacık bir kir görse bile es geçiyorlar bilmiyorlar ki en sağlıklı meyve üzerinde leke kir olanıdır.”

Portakal

Saraçoğlu portakal hakkında “Portakal da greyfurt ve limon gibi güçlü bir flavanoid ve karetenoid kaynağı. Onun da sitrik asitten zengin yapısı böbrek taşı riskini azaltabiliyor. C vitamini zenginliği ise bağışıklığı destekliyor, demir emilimini kolaylaştırarak anemi problemini önleyebiliyor. Portakalda bol miktarda tiamin ve folat gibi vitaminler de var.”

Muz

Muz hakkındaki konuşmasında ise “Sadece olağanüstü yüksek potasyum içeriği bile onu anında “ayrıcalıklı meyvelerden biri” haline getiriyor. Diğer taraftan yarı olgun yeşil sarı muz çok güçlü bir prebiyotik. Aynı zamanda tokluk hissi de veriyor. Kan şekerinin kontrolünü iyileştiriyor. Nedeni tam olgunlaşmamış dönemde dirençli nişastadan zengin bir yapı içermesi. Kısacası muzu öyle iyice olgunlaştırıp yemenin pek bir anlamı yok. Muzun, özellikle B vitamininden ve sağlığa faydalı posalardan bilhassa da pektinden zengin olduğunu da hatırlatalım.”

Zeytin

Saraçoğlu zeytin meyvesi için “Zeytinde sadece zeytinyağı yok. Çok güçlü bazı antioksidanlar da var. Özellikle siyah zeytin mükemmel bir antioksidan deposu. Zeytinin demir, bakır, kalsiyum ve E vitamininden de zengin olduğunu bir kenara not edin.”dedi

Karpuz

Karpuz için Saraçoğlu “A ve C vitaminlerinden zengin. Tıka basa kırmızı mucize likopen dolu. Kırmızının bittiği yerdeki beyaz bölüm ise damarlarınızın ya da cinselliğinizin dostu sitrulin kaynıyor.Karpuzun karetenoidlerden ve kukurbitasin E’den de zengin olduğunu bir kenara not edin ve kukurbitasin E’nin antitümör bir madde olduğunu da o notun yanına ekleyin.” İfadelerinde bulundu

Limon

Limon için ise “Suyundaki sitrik asitin böbrek taşlarının önlenmesi ve tedavisinde etkili olabileceği biliniyor. Diğer taraftan ılık bir bardak suya eklenen limon kan yağlarının ve basıncının dengelenmesinde, kalp sağlığının desteklenmesinde de işe yarayabiliyor. Bazı araştırmalarda yapısındaki bileşenlerin kilo almayı önleyebileceği de ileri sürülmüş. Kısacası “harika meyveler” listenize limonu da ekleyin.”

Elma

Saraçoğlunun listesindeki dokuzuncu meyvesi hakkında ise “elma güçlü bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı. Bol miktarda posa, C ve K vitamini ve bazı B vitaminlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca çok önemli bir antioksidan olan kuvarsetinden de çoook zengin. Kuvarsetin elmanın özellikle kabuk bölümünde bol bulunuyor. Bu nedenle iyice yıkanmış bir elmayı kabuğu ile birlikte yemek daha faydalı.” Dedi.

Greyfurt

Saraçoğlu listedeki son meyve için ise “Turunçgillerin her biri sağlıklı. Ama greyfurt diğerlerine göre biraz ayrıcalıklı. Vitamin ve mineral zengini olması yanında greyfurtun insülin direncinin azalması ve kilo dengesinin kolaylaşması bakımından da ciddi yararları var.

Akın Bolat