Sedef hastalığını bitiren mucize: Gavur Pancarı

Gavur Pancarı’nın Faydaları

Sedef hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Terletici ve balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Merhemi hazırlanarak dıştan deriye uygulanabilir. Bu krem yaralara ve mantar hastalığına faydalıdır.

Dahili olarak bronşit, astım, kronik nezle, bağırsak gazları ve romatizma için kullanılabilir. Bunun Gavur pancarının tatlandırılması bal tercih edilebilir.

Boğaz ağrısı için kaynatılmış suyu ile gargara yapılabilir.

Ateş düşürücüdür.

Vücuda rahatlık verir. Basurda yararlı bir bitkidir.

Sinirleri uyarır.

Müshil etkileri vardır.

İltihaplanmaya karşı tesirlidir.

Osmaniye ve çevresinde gavur pancarı bitkisinden tırşik adında bir yemekte yapılır.

SEDEF HASTALIĞI İÇİN MUCİZE
Ben Ankara’nın bir ilçesinde bir okulda müdür yardımcılığı görevini yapıyorum. Bundan 12 yıl kadar önce, Anadolu’da bir köyde öğretmenlik yaparken, 11 yaşlarında bir öğrencim sedef hastalığına yakalanmıştı. Ben de çocukla ilgilendim. Ve babasıyla birlikte Ankara’da gezmedik hastane, doktor bırakmadık. Çocuk bir türlü iyileşmedi. Hastalık vücudunu tümüyle sarmıştı. Derileri dökülüyordu. Köyün birinde, askerliği sırasında bitkilerle ilaç hazırlayan bir askeri doktorun yanında bulunmuş bir yaşlı adam vardı. Son çare olarak o adama başvurduk, bizim bulunduğumuz köye gelmesini sağladık. Bu yaşlı adam çocuğu görünce, bunun çaresi çok basit dedi. Şaşırdık. Çünkü o güne kadar çocuk için çok büyük miktarlarda para harcanmıştı. Bize köyde, çalı diplerinde bulunan yabani pancar kökü (köyde gavur pancarı da denir) toplamamızı ve bunlardan 5-6 tane getirmemizi istedi. Pancar köklerini un gibi öğüttü ve bu unu yağda kavurdu. Çocuğa banyo yaptırdık ardından. Bu macun gibi maddeyi çocuğun tüm vücuduna sürdü. Bir gün bekleyip, çocuğa yeniden banyo yaptırıldı. Ve yeniden bu macun sürüldü. Ertesi gün de bu işlem bir kez daha tekrarlandı. Tertemiz oldu. O dökülen deriler nereye gitti anlaşılacak gibi değildi. Ve bundan sonra öğrencim sedef hastalığından kurtuldu. Şu anda o öğrencim evli ve çocukları var. Bir daha hiç bu hastalıkla karşılaşmadı. Bu olayı asla aklımdan çıkarmadım. Yakınlarımdan sedefe yakalanan olursa, hiç çekinmeden bu basit çareyi önerdim ve çok başarılı oldu. Çok okunan ve ilgi çeken köşenizde bu basit ilacı yayınlarsanız, size yazan birçok çaresiz kalmış sedef hastasına yardımcı olacağınıza inanıyorum.

Tirşik Çorbası nasıl yapılır

Malzemeler: l demet gâvur pancarı, l çay bardağı nohut, l çay bardağı fasulye, l kâse yoğurt, alabildiğince un, yeterince nar ekşisi ve tuz.


Hazırlanışı: Dövme bir süre pişirilir, içine önceden haşlanan nohut ile fasulye dökülür. Daha sonra yoğurt ve nar ekşisi eklenir.


Pişmesine yakın kıyılmış pancar içine dökülür ve üzerini örtecek kadar un serpilir. Altı kapatılan tencerenin üzeri kalın bir bezle örtülerek ekşimeye bırakılır. Sabah tencerenin üzerindeki hamuru 4-5 saat pişirilir.

Tirşik Çorbasının (Yaban Pancarı Çorbası) birçok hastalığa iyi geldiğine inanılır.

hatunzade

3 YORUM

 1. Avatar

  Gavur pancarını nerden bulabiliriz hangi köy gibi , birde bu yapan adamın bir iletişim numarası gibi bir şey var mı çok yardıma ihtiyacımız var

  • Avatar
   Deniz sari

   Gercekten faydasi oluyormu acaba

  • Avatar
   Hasibe bebek

   hatay ın hassa ilçesinin köyleri bu pancarı çok iyi bilir.toplayıp pancar eşkitme yaparlar Tırşik te yaparlar.Pancar eşkitme mayalanarak yapılır tırşik kavrulup uzun süre pişirilerek yapılır şifalı oldugu ve bagırsaklardaki kurtları döktügü söylenir.Çocuklugumda hep toplar yapardık eşkitmesi büyük kazanlarda pişirilir günlerce taze kalır sıcak ve soguk içilir.Çig asla yenmez agzınızı kabartır parmagınızdaki çizikten kesikten bile geçer acıtır.

YORUM YAZIN