Şeker Tüketimine 3 Gün Ara Verin, Kilo Verin!

Diyet yapanların ilk olarak bıraktıklarından olan Şeker, her ne kadar bizi mutlu ediyor gibi görünse de içten içe zarar vermektedir. Çünkü vücudumuzun dışarıdan şeker almasına ihtiyacı yoktur. Halihazırda tükettiğimiz tahıllarda, meyve ve kuru baklagillerde şeker mevcut. Peki 3 gün boyunca şeker tüketmezsek vücudumuzda ne gibi değişikler olur?

İsveçli doktor Andreas Eenfeldt diyet hakkında verilen tüm efsanelere inanmayı bırakmanızı ve vücudunuzun size gönderdiği işaretleri izlemenizi öneriyor.

Vücudumuza iki kaynaktan enerji alırız:

  • Şeker içeren karbonhidratlar
  • Yağ

SADECE ÜÇ GÜNLÜĞÜNE

Yıllar boyunca zayıflamanın tek yolu olarak az yağlı besinlerin tüketilmesi söylenmiştir. Ancak yağdan ziyade şeker tüketimini azaltmak çok daha işe yaradığı kanıtlanmıştır.

Yağ tüketimini makul tutup şeker tüketimini tamamen bıraktığınızda kalıcı olarak ince bir yapıya sahip olursunuz. Hatta daha iyi bir sağlığa, güçlü saç yapısına ve cilde sahip olabilirsiniz. Vücudunuzda ilk fark edeceğiniz şey belinizin incelmesi olur.

Şeker tüketimini sadece üç günlüğüne bıraktığınızda, doygunluk hissini farkedersiniz. Böylece daha az yemek yeseniz de açlık hissetmezsiniz.

3 GÜNLÜK MENÜ

Kahvaltı

Pastırmalı veya jambonlu omlet
Az mayonezli haşlanmış yumurta
Kremalı kahve
Süzme peynir ile kırmızı meyveler
Pankek
Zeytinli ve yeşillikli salata

Öğle yemeği

Et yemekleri: soğanla kavrulmuş et
Çorbalar (patatessiz ve fasulyesiz)
Salatalar (zeytinyağlı)
Deniz ürünleri (yüksek karbonhidratlılar hariç)

Akşam yemeği

Kavrulmuş sebze yemekleri (brokoli, karnabahar, ıspanak, dolmalık biber)
Karidesli ve yumurtalı meze
Kahvaltı seçeneklerinden herhangi biri
Somon ve avokado kızartması

Unutmayın ki bu seçenekler birbirleriyle yer değiştirilebilir. Doyduğunuzu hissedene kadar istediğiniz miktarda yemelisiniz. Eğer bu sisteme bir süre uyarsanız kıyafetlerinizin büyük geldiğini farkettiğinizde şaşıracaksınız. Daha nadir acıkmanızla beraber, bağırsak veya tansiyon sorunlarınızdan da kurtulduğunuzu ve daha enerjik olduğunuzu farkedeceksiniz. En önemlisi bu yöntem ile vücudunuzun ve sağlığınızın sorumluluğunu alabileceksiniz.

Ömer Faruk Buz

YORUM YAZIN