Sıcakta Çalıştırılan Klima Öldürüyor

Sıcak yaz günlerinin kendini göstermeye başladığı bugünlerde arabalarda güneşten nasibini alarak dayanılmaz bir sıcak içerisinde kalıyorlar. Bu sıcaklığa Dayanamayarak malesef hemen camları kapatarak arabanın klimalarını çalıştırıyoruz. Ama araba çok sıcak halde iken çalıştırılan aracın normalden kat ve kat daha fazla ölümcül bir tehlike saçtığını biliyormusunuz işte nedeni.

Otomobili çalıştırdınız ve klimayı en soğuk ve en yüksek ayarda açtınız. Peki, aynı zamanda aracın camlarını da açar mısınız? Cevabınız hayır ise büyük bir sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Araç gölgedey ken bile 400-800 mg aralığında olan benzen (hidrokarbon) miktarı, 16 dereceden daha sıcak havalarda güneşin altındayken 2000-4000 mg’a ulaşabiliyor. Sıcağın altında ısınan otomobilimize binip klimayı çalıştırdığımız zaman bu benzeni fark etmeden teneffüs etmiş oluyoruz ki bu hava bazı durumlarda insanları zehirleyebilecek kadar tehlikeli oluyor. Soluduğumuz bu hava, doğrudan böbrekleri, ciğerleri ve kemikdokuyu etkiliyor.

Bu nedenle sağlık uzmanları, araca ilk kez bindiğimiz zaman klimadan önce camları açarak arabayı havalandırmamız gerektiğini ifade ediyor. Böylece olası tehdit içeren bu hava, camlardan dışarı çıkmış oluyor ve sağlığımızı tehlikeye sokmuyor.

hatunzade

YORUM YAZIN