Şımarık Çocuk Büyütmemenin Püf Noktaları

Hayır demesini bilin

Çocuğunuzun her istediğini ağlamayla ya da inatlaşarak elde etmesine müsaade etmeyin. Ona uygun olmayan, sırası gelmemiş ya da kabul edilemez isteklerini kararlı bir duruş ile reddetmesini bilin.

Minnettar Olmayı Öğretin

Çocuğunuza her durumda lütfen demeyi ve teşekkür etmeyi öğretin. Kendisine söylenen ya da hediye edilen nazik ve hoşnut eden şeyler için göz teması kurması gerektiğini anlatın.

Bu gibi durumlarda el sıkışma, sevgi gösterme ve takdir etme kavramlarının önemini anlatın. Aksi durumda hediyeyi neden kabul etmemeleri gerektiğini açıklayın.

Paylaşmayı öğretin

İhtiyacı olmayan bir kıyafetini ya da oyuncağını yakınınızda ihtiyacı olan bir çocuğa bağışlayın. Çocuğunuzun bu sürece yakından şahit olmasını sağlayın.

İhtiyacı olmayan bir şeyi, ihtiyacı olan bir başkasına vermenin ne anlama geldiğini anlayacaktır. Bağışlanan şeyin temizlenip özenli bir biçimde verilmesi konusunda hassasiyetinizi ayrıca belirtin.

Eşit imkanlardaki çocuklarla da iletişim kursun

Çevrenizdeki aileler sizden daha fazla imkana sahip olabilir. Alım gücü, hayat standardı sizin gücünüzden fazla olan ailelerin çocukları ile beraber büyüyorsa, eşit şartlardaki ailelerin çocuklarıyla da yakınlaşmasını sağlayın.

Benzer imkanlara sahip aile ve arkadaşların yaşamlarına da şahit olsunlar. Bu sizin için olduğu kadar çocuğunuz için de iyi olacaktır.

Her düşüşte havada yakalamayın

Öğütler çocuklar için elbette altın değerinde fakat deneyerek öğrenmeleri ayrı bir deneyim.

Gerekli olduğunu düşündüğünüz durumlarda seçimlerinin sonuçlarını görmelerine fırsat tanıyın. Başarılı olmak elbette güzeldir, fakat başarısızlıktan ders çıkarmalarına müsaade edin.

İhtiyacından fazlasını almayın

Alabiliyor olmak her şeyi almak gerektiği anlamına gelmez. Bu mantığı çocuğunuza aşılamaya çalışın. Satın alarak kendini iyi hissetme dürtüsü yerine, onlara sevginizi aşılayarak tatmin etmeye çalışın.

Paranın değerini öğretin

Çocuğunuza parasını biriktirmesini, nasıl harcaması gerektiğini ve bu para ile neler yapabileceğini anlatın. Biriktirdiği paradan arta kalanları nasıl değerlendirebileceğini, ihtiyacı olanlara ya da hayır kurumlarına yardımda bulunabileceğini öğretin.

Akın Bolat

YORUM YAZIN