Şirin Bebek Elbisesi Yapılışı

Çalışan ve üreten marifetli hanımlarımızdan olan Almina takı ve çeyiz grubunun sahibi Gülsüm ablamızın bebek elbisesi modelini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bu bir yazlık elbise olduğu için merserize ip kullanmanız gerekmektedir.

Bebeğimizin göğüs ölçüsünü alıyoruz ve bu ölçüden 10cm fazla zincir atıp iki ucunu birleştiriyoruz.

  1. Sırada 5 zincir çekerek alttaki zincirin 5. Deliğine sık ile batıyoruz. Bu şekilde bu sırayı tamamlıyoruz.
  2. Sırada ise 5 zincir yaptığımız yerlere bir zincir bir trabzan şeklinde başlıyoruz ve aralarına 2 zincir çekip balık sırtı yapıyoruz ve bu şekilde sırayı geçiyoruz.

Bebeğimizin kol altına kadar böyle devam ediyoruz.

Kol altına geldiğimizde kenarlardan kol oyuntusu için yaklaşık 1-2 cm boş bırakara (yaklaşık 1,5 balık sırtı modeli kadar) önce arkadayı tek taraflı örmeye devam ediyoruz Arkada tam ortaya gelecek ve ilik düğme olacak yere 7 dolgu yapıyoruz ve bu şekilde ilmek yerlerini de ayırarak yakaya kadar örüyoruz.

Arkada iki tarafı da aynı ölçüde tamamladıktan sonra ön kısıma geçiyoruz.

Arkadaki ölçüde yine kol ağızları için boşluk bırakıyoruz yakaya kadar aynı şekilde örüyoruz.

Yakaya geldiğimizde tam ortaya gelen 8 tane şeridi boş bırakıp omuzları şekillendiriyoruz. İki yandan birere birer keserek arkanın ölçüsüne gelindiğinde bitiriyoruz. ( Burada bebeğimize iyice ölçmemiz gerekiyor yada elbisise var ise onun üzerinden ölçü almalıyız).

Ön ve arka parçaları tığ yardımıyla birleştirip üst kısmı tamamlamış oluyoruz.

Ve bel kısımdan aşağıya doğru örmeye başlıyoruz. Etek ucu için ilk sıramızda 8 zincir çekip sık iğne ile batıyoruz ve her zincirin boşluğuna aynı işlemi uygulayarak bu sırayı tamamlıyoruz.

  1. sıra biraz karışık bu anlatımı dikkatlice okumalısınız. 1. 8 zincirli deliğin içine 6 trabzan yapıyoruz ve 4 zincirle yan deliğe sık iğne ile batıyoruz. 8 zincir çekiyoruz ve onun yanındaki deliğe batıyoruz 4 zincirle diğer deliğe batıp burada 6 trabzan yapıyoruz ve 4 zincirle yan deliğe batıyoruz. Ve bu işlemi dönerek tüm sıraya yapıyoruz.
  2. Sırada ise 6 trabzan yaptığımız yerin üzerine 6 trabzan yapıyoruz. Boş olan deliğe zincirsiz sık iğne ile batarak 5 trabzan uyguluyoruz.
  3. sırada ise iki kat trabzanın üzerine 2 tane olacak şekilde 8 zincirli yuvalar oluşturuyoruz.
  4. Sırada 2 altta 5 trabzan yaptığımız yerin tam üzerine 5 trabzan aynı deliğe hepsi olacak şekilde diğer deliklere 8 zincirle sık iğne batıyoruz.
  5. sırada 8 zincirle yuvalar oluşturuyoruz.
  6. Sırada Kırmızı okla işaret edilen yerlere 6 trabzan diğer yerlere 8 zincirle sıkiğne olarak devam ediyoruz.

Ve bu işlemleri etek ucunandan başladığımız yerden itibaren tekrar ederek istediğimiz uzunluğa gelene dek devam ediyoruz. Ve ucuna oya yaparak bitiriyoruz.

İstersek ucuna dantela, dantel veya değişik bir işlem uygulayabiliriz.

Beline de kurdele bağlayarak kullanmaya hazır hale getiriyoruz.

Takıldığınız yerlerde resimlere bakabilirsiniz anlatım resimlerin üzerinde de bulunmaktadır.

hatunzade

YORUM YAZIN