Sirke İle Uçan Balon Nasıl Yapılır?

Geçen yıl kızımın doğum günü için aldığım uçan balonlar bir kaç gün önceden aldığım için sönmüştü ve kullanamamıştım. Bugün uçan balon yapmak ile ilgili öğrendim bilgi beni çok sevindirdi ve hemen deneyerek onayladım, sizlerinde yapabilmesi için bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sirke ile Uçan Balon Nasıl Yapılır?

Malzemelerimiz: Balon, Yarım litrelik pet şişe, 3 yemek kaşık sirke, 1 çay kaşığı karbonat.

Yapılışı:

Öncelikle balonumuzu ağızımızla güzelce bir şişirip indiriyoruz ki biraz genleşsin. Daha sonra 3 yemek kaşığı sirkeyi balonumuzun içerisine yerleştiriyoruz, şişemizede 1 çay kaşığı karbonatı döküyoruz ve balonunu ağzını hava almayacak şekilde şişeye geçiriyoruz. Balondaki Sirke karbonat döküldükçe şişeyi çalkalayın. Şişenin içindeki karbondioksit gazının balona dolduğunu göreceksiniz. Ağzını sıkıca bağlayın balonlar hazır.

Not: Sirkenin şişeye yavaş yavaş damlaması esastır.

karbonat-ile-ucan-balonu-yapimi

27 Comments on Sirke İle Uçan Balon Nasıl Yapılır?

  1. Merhabalar. Bende ucan balon denemek istiyorum.fakat tam olarak nasıl yaptığınızı anlayamadım. Balonları sisirip mi siseye takıcaz. Ve siselerde su mu var anlayamadım. Bi yardmci olursanız çok sevinirim :) bu güzel bilgi icin cook tsk ederm

  2. Güzel bir fikir fakat gerçek uçan balonları karbondioksitle değil helyumla sisiriyorlar. Ve o karbondioksit ten çok daha zararsız bir gaz bildiğim kadarıyla….

  3. Sirkeyi ve karbonat miktarını artırın olacaktır karbonatı balonun icine koycaksınız unutmayın 1 yemek kaşığı koyun çay kaşığı az olacaktır.

  4. Gercek ucan balonlarin icinde helyum gazi vardir. Renksiz, kokusuz,kesinlikle hic bir maddeyle tepkime vermeyen bir gazdir.zararsizdir. havadan hafif oldugu icin ucar.

  5. Ay gece yarısı bakkala gidip sirke aldık döktüm bi şişeye karbonat balkona hadi uçacak diye bi bağladık yere düştü bi hayal kırıklığı bi üzüntü

  6. Ucan balon yapmak istiyorsaniz.bir folyo balonun içine yaklaşık havasını 10 kuruşa mal edebilirsiniz .detayli bilgi icin 0545 3835668.ulasabilirsiniz..

  7. HELYUM TOZU KURSUNI RENKLIDIR VE KILO ILE SATILIR.UZERINE SU DOKULUNCE GAZ CIKAR BU GAZ HELYUM GAZIDIR.ISTE BU GAZ HAVADAN COK HAFIFTIR.BUNU SIRKE KARBONAT YERINE BUNU DENEYIN.

  8. bazı insanlar size ögretirim diyib şu kadar para nı alırım diyorlar bunlara dikkat ben deneylere başladım başarılı oldugum zaman bunları burda yayınlayacagım kimseye para vermeyin bunlara 10 kuruşlarada inanmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*