Sirke Nasıl Yenilebilir mi?

Sirke Anası Yenilebilir mi? Çok komik bir soru gibi geliyor aslında aklımıza ben ilk duyduğumda şaşırmıştım çünkü bir çok kez sirke yapmıştım anasını maya olarak kullandım fakat bunu yemek aklımın ucundan dahi geçmezdi.

Peki bu soru aklımıza nasıl geldi?

Arkadaşlarımla sirkenin nasıl bir nimet ve şifa kaynağı olduğunu konuşurken bir arkadaşımızın babaannesinin ağır romatizma ağrıları için sirke anası yediğini belirtti. Bunun üzerine yabancı kaynaklar ve Türk kaynaklar üzerinde araştırmalar yaptık. Yurtdışında Müslüman olmayan ülkelerde alkol oranı yüksek şarap üretiliyor, Müslüman ülkelerde ise ülkemiz dışında sirke kültürü olan bir ülke daha yok. Uzun süredir sirke yapan kişilerle ve Yurtdışında en iyi sirke ödülünü ülkemize getiren Özem firmasıylada görüştükten sonra sirkenin anasının sirkenin mayası olduğunu ve sirkedeki tüm yararlı bakterilerin katı hale dönüşmesi sonucu olduğunu belirterek yoğurt mayası veya kefir mayası gibi yenilebileneceğini fakat hızlı ve güzel bir fermantasyon için kullanılan bu sirke anası yenmesindense maya olarak kullanılmasının daha uygun olduğu sonucuna vardık.

Niye Peki?

Sirke anası yoğun bir şekilde yararlı bakteriler içerdiği için onu parçalamak yerine yeni yapacağımız sirkelerin hızlı fermentasyonu için kullanmanın hem daha akılcı hem de daha faydalı olabileceği için.

Sizler Sirke yapıyorsanız bizlerle tariflerinizi paylaşabilirsiniz, yeni başlayanlar için sirke anası kardeşliği yapabiliriz. hepinize mutlu huzurlu günler diliyorum.

 

hatunzade