Su İle Mayalanan Hıdrellez Yoğurdu Şifa Kaynağı

Merhaba arkadaşlar bu akşam hidrellez ve bu akşam sizlerle sürekli yaptığımız ve harika tutan ve ayrıca şifa kaynağı olan bir tarif paylaşacağım. bu tarifte içerisinde kesinlikle Kimyasal madde içermediği için özellikle çocuklarımız için çok sağlıklı ve Hıdrellezde yapılmasının sebebi ise havanın ısısının tam istenilen zamanda olmasıdır.

Su İle Mayalanan Hıdrellez Yoğurdu Tarifi:

Malzemelerimiz: Yarım litre süt ve bir çorba kaşığı su. Evde yoğurt mayalayanlar bilir. Sütümüz parmağımızı hafif yakacak kıvama gelince içine 1 kaşık su koyarak hafifçe karıştırıp ağzını kapatıyoruz ve ertesi akşam yoğurdumuz hazır. Bu hazırladığımız yoğurdu bütün yıl içerisinden ayırarak yoğurtlarımızda kullanabiliriz. Bu maya 3. kez kullandığımızda harika bir maya olacaktır ve yoğurtlarımız kıvamlı tutacaktır.

Hıdrellez Yoğurdunun Faydaları

Bağırsakta bulunan zararlı bakterileri öldürür ve çoğalmasını engeller.

Midede koruyucu bir tabaka oluşturur

İçeriğindeki laktik asit ile Kanser, Enfeksiyonlar, sindirim sorunları, astım gibi hastalıkları önleyicidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Anti depresan etkisi ile sakinleştirir.

Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk geç algılama gibi sorunları ortadan kaldırır.

Kalsiyum, fosfor, vitamin A, B12, D vitami, B2, B6 destekler.

Kalp basıncını dengeler.

Potasyum seviyesi ile kasları gevşetir.su-ile-hidrellez-mayasi

 

hatunzade

1 YORUM

  1. Avatar
    Ayten tunçbilek

    yanlış anlatmışsınız, düzeltmeniz gerekli. Hıdırellez de mayalanan yoğurt doğrudur, ancak bu şekilde değil. Maya olarak kullanılan su, sabahın Gül Dalı’na bıraktığı Çiğ kullanılarak yapılır. Ayrıca bu Çiğ i o gün ekmek mayalarak da kullanabilirsiniz. Doğrusu budur. Çağlar boyunca Hıdırellez in bereketi bu ana kaynaktan gelir. Yani Yaradan ın eli olan Hızır ın getirdiği Çiğ tanesidir. Bilgilerinize…….

YORUM YAZIN