Tahin ve Pekmez İkilisinin Muhteşem Faydaları

Hindistan ve Çin’de binlerce yıl ilaç olarak kullanılan susam, mineral olarak demir, potasyum, fosfor ve kalsiyum içerirken; antioksidan olarak sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanlarını içermektedir.

★ Bu özelliğiyle susam hücreleri yenileyerek yaraları kapatır, sinir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Susamdan elde edilen tahin, yağ, protein ve B vitaminleri içermesinden dolayı en az et ve süt kadar kıymetli bir besindir.

★ Ayrıca A, B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan susam omega-3 omega-6 ve omega-9 yağ asitleri içeren bir gıda ürünüdür.

★ Tahin, içerdiği Omega-9 oranı ve antioksidanlar nedeniyle ısıya ve ışığa karşı dayanıklıdır.

★ Tahin, beynin temel yapı taşlarından birisi olan Lesitin’i yapısında bulundurur.

★ Tahin, glikolipidler, trigliseridler ve fosfolipidlerden oluşan lesitini yapısında bulundurur. Lesitin, insan vücudundaki yaşayan her hücrenin ihtiyacı olan bir Fosfolipid’ dir. Besinlerin hücre içine giriş ve çıkışlarını ayarlayan hücre zarı yapısının büyük kısmı lesitin’ den oluşur. Lesitin, beynin temel yapı taşlarından birisidir. Beynin kuru ağırlığının %30′ unu, aynı zamanda sinir sisteminin %17′ sini oluşturur.

★ Kas dokusunda özellikle kalp kası dokusunda, endokrin salgı bezlerinde ve böbreklerde bulunan önemli bir yapı taşıdır.

★ Yapısında lesitini bulunduran tahin beyin ve sinir hücrelerinin dostudur ve büyüme çağında ki çocuklara bolca yedirilmesi gerekir.

hatunzade

YORUM YAZIN