Tırnaktaki Beyaz Çizgiler Nedir?

Tırnaktaki Beyaz Çizgiler Nedir?

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin neden oluştuğu hakkında çoğunlukla yanlış bilgiye sahibiz. Potasyum, demir veya vitamin eksikliğinden kaynaklandığı zannedilen beyaz lekelerin gerçekte neden oluştuğunu şimdi öğrenebilirsiniz

Vitamin Eksikliğiyle Alakası Yok !

Tırnaklarımızda zaman zaman beyaz çizgiler veya noktalar çıkıyor. Halk arasında vitamin yetersizliğine bağlı meydana geldiği söylenen bu durumun vitamin eksikliğiyle ilgisi olmadığını söyleyen doktorlar beyaz tırnakları şöyle anlatıyorlar:

“Bu beyaz çizgi ve noktalar herhangi bir darbe, manikür veya başka bir sebepten tırnağın içerisine hava kabarcıklarının girmesi sonucu oluşur. Bunun vitamin eksikliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Sadece bizi görüntü olarak rahatsız edebilir.”

Tırnaklarımızı Sağlıklı Hallerine Kavuşturmak İçin

• Tırnak yapısı için gerekli olan protein ve vitaminler (Folik asit, B12) için et ve kurubaklagilleri yeterli miktarlarda tüketilmeli.

• Günde 2-3 bardak süt ve yoğurt tırnaklar için gerekli olan protein ve kalsiyum açısından önemlidir.

• Demir yetersizliğini önlemek için et, yumurta, kurubaklagiller (Demirin aktifleşmesi için C vitamini içeren besinlerle alınmalı) ve koyu yeşil yapraklı sebzeler sofralarda bulundurulmalı.

• Günde 5-9 porsiyon çeşitli renklerde taze sebze ve meyvelerle tırnakların ihtiyacı olan vitamin, mineraller ve antioksidanların alımı sağlanabilir.

• Çinko içeren balık ve diğer deniz ürünleri haftada 2-3 kez tüketilmeli.

• Günde ortalama 2 litre kadar su mutlaka içilmeli.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir