Topuk Çatlağına İyi Gelen 4 Yöntem

Topuk çatlağı çok yaygın bir sorundur ve sadece görüntü olarak değil sağlık anlamında da rahatsızlık verici olabilir. Kurulaşmış ve kalınlaşmış deride; kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve soyulma gibi belirtilerle birlikte seyredebilir.

Topuk çatlağının nedenlerinden bazıları kuru hava, nem eksikliği, yetersiz ayak bakımı, sağlıksız beslenme, yaşlanma, sert zeminlerde uzun süre ayakta durmak ve yanlış ayakkabı seçimidir. Egzama, sedef hastalığı, nasır, diyabet ve tiroid hastalığı gibi durumlar da bu probleme katkıda bulunabilir. Sorunu çözmek için deneyebileceğiniz doğal bir yöntem bulunmaktadır.

Topuk Çatlağına Pirinç unu, bal ve sirke

3 çorba kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı bal ve 2-3 damla elma sirkesini karıştırın ve kese yapın. Ayaklarınızı ılık suyla yaklaşık 10 dakika ıslatın ve sonra ölü deriyi çıkarmak için hafifçe keseleyin. Süreci haftada 2-3 defa tekrarlayın. Pirinç unu, cildi arındırır ve yeniden mineral kazanmasını sağlar. Bal, çatlamış ayakları iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir antiseptiktir.

Muz

2 olgunlaşmış muzu pürüzsüz hale getirin. Muzun olgun olduğundan emin olun, olgunlaşmamış muz cildi tahriş eder. Yavaşça ayağınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra ayağınızı temiz su ile yıkayın. Sonuçtan memnun kalana kadar tekrarlayın. Muz, doğal bir cilt nemlendiricisidir. İçinde A, B6 ve C vitaminleri bulunur.

Bal

Ilık su dolu küvete bir bardak bal ekleyin ve 20 dakika masaj yapın. Daha sonra bir ponza taşı kullanarak keseleyin. Yatmadan önce süzenli olarak uygulayın.

Vicks

Yatmadan önce, ayağınıza Vicks uygulayın 5 dakika masaj yapın. Ve tercihen pamuklu bir çorapla bu şekilde yatın. Ertesi sabah ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Bu merhem kafur, okaliptüs ve mentol içermesi nedeniyle ayaklarınızı yumuşatır ve nemi tutar. Mentol ve okaliptüs bir soğutma etkisi sağlar.

Akın Bolat

YORUM YAZIN