Böbreklerinizi Bitiren 5 Neden

Vücudumuzda önemli bir yeri olan böbrekler, kanı filtreler ve metabolizmanın atık ürünlerinin atılmasını sağlar. Vücudun asit baz dengesini düzene sokar, kan basıncını ve kan hacmini düzenler, gerekli hormonları ve enzimleri üretir. Fakat böyle önemli bir organa günlük hayatımızda yediğimiz yiyecek ve içecekler ile büyük ölçüde zarar vermekteyiz. Peki böbreklerimize zarar vermeyi nasıl önleyebiliriz? Böbrekler zarar veren besinler neler?

Fazla tuz tüketimi        

Sağlıklı bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir. ancak dünya oranlarına bakıldığında Türkiye en fazla tuz tüketen ülkelerden biridir. Fazla tuz kullanımının, kan basıncını artırarak kalp ve damar hastalıkları ile birlikte böbrek hastalıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Bunun için ilk adım olarak masadan tuz kaldırılmalıdır.

Su Tüketimi

Uzmanlar böbrek sağlığı için günde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi ise sıvı eksikliğinin dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve kandaki zararlı hücrelerin atılmasına engel olmasıdır.

Asitli İçecek Tüketimi

Çay ve kahve hemen hemen bütün insanların günlük tutkuları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde sıcak yaz günlerinin de çok tüketile içecekleri arasında kola yer almaktadır fakat bu içeceklerin terkibinde bulunan kafein önce kan dolaşımına dolaylı olarak da böbreklere olumsuz etki gösterir.

İdrarı Sürekli Ertelemek

İdrar ihtiyacını aksatmak bu bölgedeki kaslara olumsuz etki yapar. En önemlisi de böbrek yetmezliği probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlaçlar

İlaçların kötüye kullanımı, özellikle ağrı kesici, böbreklere zarar verebilecek yan etkilere yol açabilir.

Akın Bolat