Yanlış Tencere Seçimi Sağlığa Zararlı

Sağlıklı yemek yapmak için yemeğin içine ne kattığımız kadar neyle pişirdiğimizde önemlidir. Peki hangi yemek hangi tencerede pişirilir biliyor muyuz? Ya da hangi tencereler sağlığa zararlı?

1-Bakır Tencere

BAKIR TENCERE

Yemek saklamak, kalaylamamak ve bakımını aksatmak bakırın kalayını bozarak sağlık açısından tehlikeli olan cıvanın ortaya çıkmasına neden olur.

Bakır tavalarda sahanda yumurta veya zeytinyağlı yemekler pişirilebilir.

2-Çelik Tencere

ÇELİK TENCERE

Isı kaybı olmaması için kapağını iyi kapatmak yeterli olur. Tabanına eklenen kaplamayla sayesinde sıcaklığı tutar ve geç soğur. Ayrıca buzdolabında saklayacağınız yiyecekler için çelik tencereler diğer tencerelere göre daha sağlıklı olucaktır.

Balıkta çorbaya kadar neredeyse her yemek çelik tencelerde pişirilebilir.

3- Teflon Tencere

TEFLON TENCERE

Teflon tencere ve tavalar kullanılırken kesinlikle metal çatal, kaşık kullanılmamalıdır. Aksi takdirde metal kaşık çatallar teflonu çizecek ve pişirilen yemek çok tehlikeli sağlık sorunları doğuracaktır.Tahta kaşık kullanılmasına özen gösterilmelidir.İç kısmında çiziğinin olmamasına ve çizilen teflon tencereleri mutfakta pişirme veya saklama kabı olarak kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Yağsız veya az yağla pişireceğiniz yemeklerde, yapışmama özelliği gösterdiği için teflon tencereleri kullanabilirsiniz.

4-Seramik Tencere

SERAMİK TENCERE

Seramik tencerenin iç kısmı kendinden yağlı bir dokuya sahiptir. Buda tencereyi temizlenmesini ve tencerenin kullanımını kolaylaştırır. Pilav, makarna, çorba gibi birçok akşam yemeği menüsünü seramik tencerelerde hazırlayabilirsiniz. Çizilmesi halinde sağlık sorunları çıkartmayan seramik tencere, bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

5-Granit Tencere

GRANİT TENCERE

İlk görünüşte teflon tencere ve tavaları anımsatan Granit tencereler, çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır.Granit tencerelerde et yemekleri, yüksek ısıda pişmesi gereken yemekler için kullanabilirsiniz. Yapışmaz ve yüksek ısıya dayanıklı bir yapısı olduğu için kullanımı oldukça rahattır.

6-Toprak Tencere

TOPRAK TENCERE( GÜVEÇ )

Yemeğe kendine özgü bir lezzet veren toprak tencere ya da diğer adıyla güveç, fırında ve ocakta rahatlıkla kullanılabilir. 

Kuru fasulye gibi sulu yemekler, toprak kaplarda yapıldığında çok lezzetli olmaktadır. Temizliğine özen gösterilme ve güzelce  yıkanıp dikkatlice kurutulmalıdır. Yemek yaparken ani ısı değişiklikleri yapılmamalıdır, birden kısılan veya yükselen ateşte toprak tencere kırılabilir. Kaplarda oluşan çatlaklar, mikroorganizma üremesine neden olarak sağlığınızı tehlikeye sokar.

Ömer Faruk Buz

YORUM YAZIN