Yüzümüzün Simetrisi Eşit Olsaydı Ne Olurdu?

İnsanlar “kusursuz simetri”nin doğası gereği “daha iyi” olması gerektiği yargısına sahiptirler. Yüzü simetrik olan insanların daha çekici olduğu iddia edilir. Vücutlarımızın simetrik olması gerektiği düşünülür. Yapılan çalışmalar, insanların çekici (estetik) buldukları yüzlerin ortak özelliklerinin simetri, ortalamaya yakınlık ve gençlik gibi faktörleri de içerdiğini göstermektedir.

Gerçekten de sadece insanlar değil, birçok canlı, yüzleri simetriden aşırı uzak eşlerden uzak dururlar. Bunun sebebi, bilateral (çift-yanlı) simetrinin evrimsel hayatta kalma mücadelesinde avantajlı olduğu için evrimleşmesi ve bundan aşırı sapmaların hayatta kalma başarısını düşürecek olmasıdır.

Çekiciliğin Simetri Hipotezi

Genel olarak simetrinin çekiciliği hipotezini test etmek isteyen moda fotoğrafçısı Alex John Beck, Çekiciliğin Simetri Hipotezi denen fikir dahilinde kusursuz simetriye sahip yüzler yarattı. Yaptığı, basitçe, fotoğrafını çektiği insanların yüzlerinin önce sol yarısını, sonra sağ yarısını kullanarak gerçekten “kusursuz simetrik” yüzler oluşturmaktı.

Aşağıdaki fotoğraflarda Alex Beck tarafından, katılımcıların yüzlerinin sol ve sağ yarılarına göre oluşturulan tam yüz portrelerini görüyorsunuz. Her fotoğrafta sol taraftaki kare, bireyin yüzünün sol yarısının kusursuz simetrisine, sağ taraftaki kare ise bireyin yüzünün sağ yarısının simetrisine dayanıyor.

Akın Bolat

YORUM YAZIN