Zayıflatan Manyoklu kek tarifi

Brezilya ve Amerikada son zamanlarda herkesin diyet listelerinde yer alan Manyoklu kek tarifini bende sizlerle paylaşmak istedim.

Neden Manyok?

Manyok brezilyada yetişen bir bitki ve ülkemizde aktarlarda manyok unu olarak satılmaktadır. Manyok 100 gramında 125 kalori vardır. bu gerçekten az bir miktar değildir. Manyok içerisindeki zengin karbonhidratlarla insülin miktarını düzenleyerek yavaş yavaş enerjiye çevirir. Buda vücuttaki yağların enerjiye dönüşmesine neden olur. İçinde bulunan bol miktarda lifle uzun süre tokluk hissi verir öğlen tükettiğinizde bütün gün açlık hissetmezsiniz. Vitamin B, D , Kalsiyum, fosfor ve demirle yaşlanmayı engeller ve diş ve kemik gelişimini sağlar. bu yüzden kekimizde un yerine Manyok kullanılmaktadır.

Zayıflatan Manyoklu kek tarifi

1 kg manyok, 4 yumurta, 50 grm hindistan cevizi, 250 gram esmer şeker, 1 çay kaşığı yağ, 200 gram yağsız süt

Yapılışı:

Yumurta ve şekeri bir kapta, diğer malzemeleri diğer kapta güzelce çırpıyoruz iyice çırpıldığında iki karışımı bir biri ile ekliyoruz. Kek karışımımızı yağlı kağıt serdiğimiz tepsimize döküyoruz önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 – 45 dakika pişiriyoruz.manyoklu-kek-tarifi

hatunzade

YORUM YAZIN