Zehir Saçan Ölümcül Yiyecekler

Yediğimiz yiyeceklerin içinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza fayda sağlar. Fakat her besin vücudumuz için sağlıklı değildir. Hatta bazı besinler yetiştirildikleri koşullar ve farklı sebeplerden dolayı tehlikeli bir hal alır. Bunlar yenmesi tehlikeli besinler arasına girer. Peki yendiği anda vücuda zehir saçan besinler nelerdir? İşte sağlığımızı ciddi şekilde etkileyerek vücudumuza zehir saçan besinler…

KİRPİ BALIĞI

Oldukça “sevimli” gözüken bu balık derisinde, yumurtalıklarında ve karaciğerinde ölümcül bir zehir barındırır. Şefler bu yemeği hazırlarken oldukça dikkatli davranmalı ve balığın zehirli organlarından kurtulmalıdır. Japon restoranlarında bu balığın hazırlanış aşaması için belirli eğitimler vermektedir.

HÁKARL

İzlanda’ya özgü olan bu yiyecek, böbreği ve idrar yolu olmayan bir tür köpek balığından yapılan bir yemektir. Böylece tüm vücudun toksinleri doğrudan köpek balığının cildine geçmiş olur. Normalde Hákarl özel bir fermantasyon işlemi ile tedavi edilir ve 5-6 ay kurumaya bırakılır. Bu yemek, çavdar ekmeği ile servis edilir. Genelde insanlar tadının güzel olmadığı hakkında yakınır.

SANNAKJİ (CANLI AHTAPOT)

Güney Kore ve Japonya’da oldukça popüler olan bu yemek, tehlikeli kısmı ahtapotun canlı olmasından kaynaklı emilim yapabilmesidir. Ahtapot hala emilim yapabilirken yemeniz boğulma anlamında riskli olacaktır. Bu yemek ortalama yılda 6 ölüme yol açıyor.

CASSAVA (MANYOK)

Bu kök halinde olan sebze, yararlı besin maddeleri ve dirençli nişasta sağladığı için Güney Amerika ülkelerinde popüler bir yemektir.
Güney Amerika’ya özgü olan bu sebze, şimdi birçok tropikal bölgede yetiştirilmektedir. Fakat çiğ yenildiğinde, siyanür (insan vücudu için ölümcül bir madde) üretebilir.

AKE

Bu garip görünümlü meyve, ‘Jamaika Kusma’ hastalığına neden olabilir ki bu hiç eğlenceli değildir ve ölümcül olabilir. Bu egzotik yemeğin tadını çıkartabilmek için, Batı Afrika’ya özgü olan siyah tohumları çıkartıp olgunlaşmış olan bir Ake yemeniz gerekir. Bu şekilde, hastalığa neden olan toksinlerden kaçınmış olursunuz.

MÜRVER

Bu meyveler oldukça lezzetli görünüyor olabilir ama kesinlikle sıkıntılı bir tarafları var. Yaprakları, tohumları ve dalları siyanür içeriyor. Bu nedenle bunları çıkarmanız ve sadece tamamen olgunlaşmış ve düzgün pişirilmiş mürverleri yemeniz gerekir. Aksi takdirde şiddetli ishal ve nöbetler gibi bazı semptomlar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, mürverlerin grip de dahil olmak üzere virüslerle savaşmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu da söyleniyor.

KAJU

Yaygın olarak bilinmese de süpermarketlerde gördüğünüz çiğ kajular içerisinde zehir bulunan maddeler içerir. Yüksek dozda alımı zehir üretebilir.

Ömer Faruk Buz

YORUM YAZIN